Linux kontra Linux: Ubuntu

Witam

Ostatnio zastanawiałem się nad faktyczną przydatnością systemów operacyjnych z rodziny Linux w normalnej, codziennej pracy czyli poczta, internet , edycja tekstu itp. Ale przecież nie samą pracą człowiek żyje i pograć też by się chciało … Jakiś czas temu pracowałem na Linuxie i wspominam ten system bardzo miło. Najwięcej miałem do czynienia z dystrybucjami Red Hat, Mandrake i Slackware. Ale nie będziemy się nimi zajmować ponieważ Red Hat jest już tylko komercyjny, Mandrake’a już po prostu nie ma, a Slackware tak naprawdę nadaję się bardziej na serwer niż stacje roboczą. Postanowiłem przyjrzeć się bliżej dystrybucją, które są w miarę proste w instalacji i obsłudze (z tego powodu odrzuciłem Slakware’a).

Tyle wstępu – na pierwszy ogień postanowiłem wziąć Ubuntu. Wszędzie gdzie czytałem o tej dystrybucji , zachwalano ją za intuicyjny interface użytkownika i prostotę obsługi oraz instalacji. W niektórych artykułach Ubuntu był wręcz wskazywany jako realna konkurencja dla MS-Windows  – czyli powinien spełniać kryteria mojego wyboru. Na początek o samym Ubuntu – bazą dla tego systemu jest Debian, czyli jedna z najbardziej uznanych dystrybucji. To dobra wiadomość, ponieważ możemy się spodziewać wysokiej stabilności systemu i faktycznie tak jest. Nie zauważyłem też większych problemów z obsługą peryferiów takich jak drukarka czy skaner. Ubuntu posiada spore możliwości personalizacji wyglądu – można zmienić praktycznie wszystko – motyw , czcionki, kolorystykę, tapetę , umiejscowienie doka itp.

Kolejna kwestia to dostępność oprogramowania  – i tutaj jest też całkiem dobrze – na start otrzymujemy pakiet biurowy (LibreOffice), przeglądarkę www (Firefox) , klienta poczty (Thunderbird) i podstawowe akcesoria systemowe – prosty menadżer plików , odtwarzacz multimedialny, kalkulator itp. Ponadto mamy dostęp do sporego repozytorium oprogramowania użytkowego oraz gier.

Skoro o grach mowa to należy również sprawdzić czy na Ubuntu da się pograć. Oczywiście, że się da. Poza sporą ilością gier dostępnych w „Oprogramowaniu Ubuntu” możemy również uruchomić gry stworzone dla środowiska Windows za pomocą narzędzia „PlayOnLinux”. Ponadto instalując klienta serwisu Steam, możemy zagrać praktycznie we wszystkie produkcje oznaczone znaczkiem „SteamOS”.

Ponadto instalując klienta serwisu Steam, możemy zagrać praktycznie we wszystkie produkcje oznaczone znaczkiem „SteamOS”.

A co z grami retro ? Proszę bardzo – dosbox działa , więc …

Wszystko wspaniale, ale nie do końca. Jest też kilka problemów. Nie wszystkie aplikacja widowsowe mają swoich odpowiedników pod Ubuntu, te które są nie zawsze działają poprawnie i stabilnie , a w kilku przypadkach,  gra czy program użytkowy , wcale się nie uruchomiły. Są to sytuacje sporadyczne , ale należy mieć świadomość, że mogą się zdarzyć. Tak czy inaczej to całkiem niezły system operacyjny i myślę , że wiele osób byłoby w stanie używać go na co dzień.