Linux kontra Linux: Elementary OS

Elementary OS  to kolejna dystrybucja Linuxa, którą postanowiłem „wziąć na tapetę”. W poprzednim artykule z serii „Linux kontra Linux” nakreśliłem ogólne kryteria , którymi się kierowałem podczas doboru i oceny dystrybucji tu opisywanych. A mianowicie: łatwość instalacji i obsługi, przydatność pod kątem pracy i rozrywki oraz możliwość wykorzystania jako platformy do gier.Więc nie przedłużając … Elementary OS to jeden z systemów bazujących na Ubuntu to też sam proces instalacji jest wręcz bliźniaczo podobny do instalacji Ubuntu , więc po prostu łatwy. Z tego samego powodu (czyli pokrewieństwa z Ubuntu) dostępne są bogate repozytoria oprogramowania użytkowego i gier za pośrednictwem AppCenter. Baza oprogramowania jest spora: od programów biurowych (LibreOffice, Kalendarz itp.) , multimedialnych (np. VLC, MPlayer, Tuner itp.) poprzez aplikacje narzędziowe (Krusader Midnight Commander, PuTTY i wiele innych), programy do streamingu (OBS, GNOME Twitch)  na grach kończąc. 

Ale nie to jest największym atutem Elementary OS , moim skromnym zdaniem to wygląd – prosty, przyjemny, troszkę nawiązujący do macOS , a przy tym system sprawia wrażenie lekkiego. Jak dla mnie to najlepiej wyglądający Linux.

I tak doszliśmy do ostatniej kwestii – przydatność jako platforma do gier. Na tym polu też jest całkiem dobrze: mnóstwo gier dostępnych w AppCenter, ponadto jest działający klient serwisu Steam oraz PlayOnLinux , który pozwoli nam pograć w tytuły przeznaczone na platformę Windows. A dzięki  DosBox’owi pogramy w prawdziwe klasyki.

Czyli jest pięknie…

Ale niestety nie do końca jest tak kolorowo – system ma kilka problemów – niewielkich , ale zawsze.. Po pierwsze : nie wszystkie gry przeznaczone na platformę Windows (podobnie było na Ubuntu, ale w mniejszym stopniu). Po drugie: system mimo wrażenia lekkości potrafi się przycinać. No i po trzecie: w niektórych programach grafika się trochę sypie.

Tak czy inaczej to jedna z ciekawszych dystrybucji Linuxa, a jeśli jej twórcy usuną niedociągnięcia może stać się jedną z najlepszych. Ocena ? Mocne 8/10.

Strona dystrybucji:  elementary.io